ויקישביל
Advertisement

הטמנה היא שיטה המאפשרת הליכה למרחקים ללא הצורך בסחיבת כמויות גדולות של מים. את המים קוברים באדמה או מניחים במקום מוצל[1] מראש.

מלבד מים ניתן להטמין מוצרי מזון (קשים) ועצים להדלקת מדורה.

הטמנות קבועות הם הטמנות שמבוצעות על ידי מלאכי שביל לטובת המטיילים.

יש מטמינים המבצעים את סיבוב הטמנות בשכר, כאשר נציג מכל קבוצת מטיילים מצטרף לסיבוב הטמנות בנגב. יש מטמינים שמשאירים הטמנות בשטח ותמורת תשלום מראש אפשר לקבל כמות בקבוקים לפי הצורך. התשלום לסיבוב הטמנות אינו זול למטייל בודד, אך כאשר מספר קבוצות מטיילים מצטרפות להסעה אחת התשלום מתחלק בין כל הקבוצות.

חשיבות ההטמנה[]

על חשיבות המים אין צורך להסביר, במיוחד במדבר.

ביצוע הטמנות יכול להשפיע ולהיות מושפע מהמרחק שעוברים כל יום, ככל שהמרחק קטן, כמות ההטמנות תהיה גדולה יותר, ככל שנבצע יותר הטמנות יהיה אפשר ללכת יותר לאט בכל יום. כמו כן יש קשר ישיר בין צריכת המים לצורך בהטמנה.

ההטמנה מתבצעת במקומות שבהם המרחק בין נקודת מים אחת לשניה גדול ועולה על יום הליכה, בנגב יש מספר מקומות כאלו.

לצורך מציאת המקומות להטמנה כדאי לפתוח מפה ולמדוד מרחקים על השביל, כאשר מוצאים מרחק העולה על המרחק שהולכים בכל יום ואין אפשרות לסטות לישוב קרוב לצורך מילוי מים, צריך להטמין.

אופן ההטמנה[]

  • מכינים מראש מים בבקבוקים ( ליטר וחצי או 2 כ"א) . מסמנים אותם בשם ותאריך.
  • להגיע ברכב למקום ההטמנה , יש מקומות שהגישה אליהם רק ברכב 4X4.
  • מוצאים מקום טוב להטמנה וחופרים בור בו מטמינים את המים והאוכל ( את האוכל צריך לארוז בשקית ניילון כפולה כדי למנוע חפירה של בע"ח). אפשר גם להטמין בשיחים במידה והשטח קשה לחפירה.
  • הטמנה של מים (בקרטון) ומזון ביחד: בתוך הקרטון של המים יש חללים ריקים שבהם ניתן לארוז מזון בניילון כפול, ופריטים מתכלים נוספים (נייר טואלט, קרם הגנה וכד') שתזדקקו להם בדרך. אפשר לארוז המזון שבשקית הניילון הכפולה בקרטון קטן לחוד. את קרטון המזון לסגור היטב בנייר דבק. את הקרטון (ים) שורפים במקום ההטמנה לאחר שהשתמשתם בתכולתם.
  • מודדים מרחק מהשביל. וכותבים את כל תיאור ההטמנות, רצוי גם לצייר תרשים של מקום ההטמנה.

חשוב להטמין כמות גדולה של מים, כך תוכלו לנצל אותם לעוד שימושים ( מקלחות שטח ) או להשאיר לבאים אחריכם.

אם השארתם מים בדרך או לא השתמשתם בהטמנה, כתבו עליהם שם ותאריך ( ורצוי גם מספר טלפון ) והשאירו הודעה בפורום או בדרך אחרת להולכים אחריכם.

ראו גם[]


הערות[]

  1. מאחר ובקבוקי מים מפלסטיק פולטים רעלים כאשר הם חשופים לשמש לאורך זמן.
Advertisement