FANDOM


איך מתכוננים להליכה ארוכה?


ציוד עריכה

נתחיל מנעלי הליכה, אותם צריך לקנות חודש - חודשים לפני ההליכה על מנת לרכך אותם. ציוד נוסף שצריך למדוד או לבדוק זה התרמיל שצריך להיות מותאם למבנה הגוף. את שאר הציוד ניתן לקנות ממש לפני הטיול, אבל כדאי לרכז את הכל שבוע לפני. אם מטיילים עם שותפים, צריך להפגש איתם עם הציוד ולחלק את הציוד המשותף ביניכם. ספרי שביל ומפות צריך להזמין מספר שבועות מחו"ל כדי להבטיח שיגיעו לפני היציאה. בהליכה בחו"ל לפעמים עדיף לקנות ציוד בחנויות שם ולא בארץ, כך נהנים ממחירים זולים ואחריות מקיפה.

רכשו ציוד מתאים להליכה וקל - משקל.

דירוג הציוד לפי חשיבות עריכה

כשבאים להשקיע בציוד אבל מוגבלים מבחינה כלכלית, חשוב לדעת במה להשקיע קודם.

להלן הדירוג מהחשוב יותר לחשוב פחות:

  1. מפות / ספר דרך - פריט חובה. אם מטיילים בקבוצה אפשר לחלק את המחיר. ניתן להשאיל מפות, או לקנות מיד שניה.
  2. נעלי הליכה
  3. תרמיל
  4. שק שינה
  5. מזרן - למזרני הספוג ("פלציב"), לא מדובר בהשקעה גדולה. למזרנים מתנפחים- תמורת נוחות שינה מרובה ונפח זעיר, המחיר יעלה לכיוון 140 ש"ח ומעלה.
  6. ביגוד : מנדף זיעה. גרבים בעדיפות גבוהה ולאחר מכן שאר הביגוד.
  7. מוטות הליכה
  8. בישול - את הכירה בוחרים לפי הגובה בו מטיילים וסוג הדלק. מהזול ליקר: גזיות - כהליות - בנזיניות. אפשר גם להכין לבד כהליה מפחיות במחיר אפסי - רק נסו אותה היטב לפני היציאה.

בריאות וכושר עריכה

גם אם הייתם קרביים בצבא, הדבר לא דומה להליכה מאומצת יום אחרי יום, עם משקל על הגב במשך חודשים.

חשוב לבצע תרגילים לחיזוק הקרסול.הסבר בפורום HIKE

כמו כן כדאי לעשות טיולים קצרים של יום או מספר ימים לפני ההליכה העיקרית, גם כדי להכנס לכושר וגם להתרגל לציוד החדש.

רצוי מאוד להתכונן לקראת מסע ארוך שכזה ע"י הכנה גופנית הכוללת ריצות למרחקים שונים, עלייה במדרגות, אופניים, משחקי כדור וכל מה שיעלה את רמת סיבולת לב - ריאה שלכם. עם זאת חשוב לא להאיץ בגוף ולא לנסות להשיג כמה שיותר בזמן קצר. את אימוני הכושר יש לעשות בהדרגה ובצורה מבוקרת, לאחר חימום מקיף ולשלב הפסקות, אחרת אתם עלולים להיפצע או להגיע למצב של תשישות עקב אימון יתר.

הפסקות במהלך תקופת האימונים יאפשרו לגוף להתאושש , להחלים מפציעות קטנות ולהחזיר לעצמו אנרגיה, בשל הסיבות הנ"ל כדאי מאוד לבצע הפסקה של כמה ימים לפני היציאה למסלול.

אין לצאת לדרך ללא כושר מספיק, זה מתכון בדוק לבעיות שמסתיימות בשברי הליכה אחרי שלושה ימים והפסקה מוחלטת של המסע שתכננתם במשך זמן רב. משוחררי יחידות קרביות אינם פטורים מהכנה ראויה. גם הם יסבלו מאותן בעיות אם לא יכינו את עצמם כהלכה. ההליכה בשביל עם משא של 15-17 ק"ג אינה דומה כלל לשרות ביחידה קרבית, גם אם זה היה קשה ומפרך. בשביל ישראל כיוון ההליכה "הקל" יותר הוא מצפון לדרום, למרות שכבר ביום השני יש עליה לא קלה לאורך כל היום. בצפון גם ניתן לבצע עצירות רבות ללא צורך בהטמנה, בשל מספר הישובים הגבוה שיש שם.

הכינו עצמכם מבחינה רפואית. הכירו פציעות טיולים מקובלות, והטיפול בהן: יבלות מניעתן וטיפול בהן אם מופיעות, חתכים ושריטות , אלרגיות, עקיצות ונשיכות, שלשולים, מכת חום, התייבשות, נקע, שבר סגור ופתוח, שברי הליכה, מכת קור, כוויית קור, עצירת שטפי דם. בנו פק"ל רפואי קל לטיפול בדברים הנפוצים.

איסוף מידע עריכה

עברו על המפות שברשותכם ו/או על ספרי השביל ובדקו את המקומות הבעייתיים באספקת מים ומזון. גלשו לפורומים רלוונטיים לשביל אותו אתם מתכוונים ללכת, והתייעצו עם מטיילים שהלכו בו.

קיים מידע רב ברשת, רק תחפשו כאן או כאן ..

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.