ויקישביל
Advertisement
מהחרמון לבניאס
שלג על הפסגות.JPG
אורך: 13 ק"מ
זמן: יום הליכה (למיטיבי לכת בלבד, ללא ילדים. למשפחות מיטיבות לכת מומלץ לחלק את המסלול ליומיים)
עונה: אביב (מומלץ), קיץ וסתיו[1]
רמת קושי: מטיבי לכת
תחבורה: קווים 55 ו58 של אגד לנווה אטי"ב מקריית שמונה. בעונת הסקי יש קווים לאתר החרמון


המסלול הזה מהווה השלמה לא רשמית של שביל ישראל,אבל עומד גם בפני עצמו.

לאורך המסלול אפשר למצוא צמחים ובעלי-חיים יחודיים לחרמון קישור לויקיפדיה . ההליכה למטיבי לכת : ירידות תלולות בחרמון והליכה קשה בתוך נחל גובתה. הבדלי הגבהים הם כ- 1100 מטרים (1480 מ' מעל פני הים בהתחלה ו-360 מ' בסיום). מי שרוצה להתחיל ברכבל העליון זה אפשרי רק בסופי שבוע ורק בתאום עם הצבא.

אתרים בדרך[]

חרמון (קופות), ברכת מן, הר כחל, מחצבות כחל, הר סנאים, נווה אטי"ב, נחל גובתה, בניאס.

תיאור המסלול[]

לפי החלוקה לקטעים:
קטע א': מקופות החרמון לנווה אטי"ב בסימון שבילים אדוםסימון שבילים אדום, שביל מס' 1032.
קטע ב':מנווה אטי"ב לבניאס בסימון שבילים שחורסימון שבילים שחור, שביל מס' 1131.

קטע א'[]

הטיול בקטע מתאפשר רק בסופי שבוע וחגים וחובה לתאם אותו עם הצבא 04-6966207. מגיעים לקופות של אתר החרמון על כביש 98, משם יורדים לרחבת החניה וחוצים אותה עד שמוצאים את הסימון האדום. יורדים כ500 מ' עד לברכת מן. משם השביל פונה בדרך עפר לאחר 500 מ' מגיעים לכביש משובש , יורדים בירידה תלולה כ 400 מ' עד לפיצול של הכביש שם ממשיכים בשביל , על הכביש המקורי. אחרי 500 מ' נוספים מגיעים לפניה של השביל האדום מהכביש . השביל הופך לשביל עיזים צר ויורד בהתחלה על צלע ההר , לאחר קילומטר יש פיצול שחור (שביל 1042 שכיום מבוטל) והשביל עולה לאוכף של הר כחל, הולכים כ- 600 מ' ומגיעים לנקודת תצפית על הר דב.


ברכת מן
ברכת מן


חורבות המקדש בהר סנאים

אחרי 300 מ' מגיעים למחצבות כחל- מערות שחפורות בסלע על ידי התושבים באזור כדי למצוא את מינרל הגלנה קישור לויקיפדיה ממנו הכינו את ה"כחל" ששימש אותם לאיפור ומכאן שם ההר והמחצבות. משם השביל יורד עד לדרך עפר מרחק 200 מ'. אפשר לרדת מהשביל לתוך הערוץ שם יש מאגר מים להשקיית בקר.


ממשיכים עם השביל בירידה מתונה לאחר מכן יש ירידה תלולה .אחרי 1.2 ק"מ מגיעים לפיצול שחור אדום , כדאי להמשיך עם השביל השחור (שביל מס' 1036) חצי קילומטר להר סנאים קישור לויקיפדיה שנקרא כך בגלל סנאים החיים בחרמון. בהר יש שרידי מקדש יטורי קישור לויקיפדיה , כתובת יוונית, בית בד ובורות מים ואפשר לצפות ממנו לכיוון הר דב ולמצודת נמרוד. חוזרים לפיצול ויורדים כ- 200 מ' עד לבריכת חפיר - בריכה שנחפרה ע"י הרועים באיזור, וחלק מהדפנות שלה קרסו, ליד הבריכה יש עצי זית הגבוהים בארץ . יורדים עם השביל 1.3 ק"מ עד שמגיעים לשער ורואים את הבתים של נווה אטי"ב קישור לויקיפדיה . למשפחות עם ילדים קטע א' עשוי להימשך כשש שעות כולל הפסקות.


ברכת חפיר
ברכת חפיר


נחל גובתה

קטע ב'[]

השביל יורד עם ערוץ נחל גובתה קישור לויקיפדיה בסימון שחור כ 1.8 ק"מ, ומתעקל שמאלה עד למפגש שבילים שחור - כחול אחרי 300 מ'. השביל הכחול מגיע מנחל חזורי, ואפשר לעלות איתו לנבי חזורי , המשך השביל הכחול (שביל מס' 1132) עולה למצודת נמרוד. המלצה: כדאי לעלות למצודת נמרוד לעבור באתר ולרדת בשביל ירוק עד מקורות הבניאס. זה מסלול עם נוף יפה לאורך כל הדרך מה שחסר בנחל גבותה מטבע הדברים.

למי שעושה רק את קטע ב' אפשר לרדת בשביל הכחול מנבי חזורי ולחסוך את הירידה הארוכה יותר מנווה אטיב. ממשיכים לתוך הערוץ עם הסימון השחור כ- 3 ק"מ .  ההליכה בקטע בתוך הנחל עם סלעים המקשים על ההליכה והיא איטית מאוד. בסוף החורף יש זרימת מים לאורך הנחל . מגיעים לדרך עפר וממשיכים 100 מ' עד לפניה ליד שער בגדר המערכת.משם 200 מ' עד לכביש 99, פונים שמאלה על הכביש ועוברים על הגשר לכיוון שמורת הבניאס קישור לויקיפדיה (150 מ'). למשפחות ההליכה בערוץ הנחל עשויה להימשך כארבע שעות ויותר כולל הפסקות.

ניווט[]

הערות[]

  • נכתב לפי כיוון ההליכה המומלץ. להולכים צפונה - לקחת בחשבון את העליות והפרשי הגבהים.
  • יש לתאם מראש עם צה"ל מסיבות ביטחוניות. טלפון לתיאום - 04-6966207. שימו לב שהשער של צה"ל נסגר בשעה 15:30. אם השארתם רכב במגרש החנייה של אתר החרמון וחזרתם מאוחר יותר מהשעה הנ"ל כדי לקחת אותו תצטרכו להסביר את זה בשער לחיילים והתיאום המחודש עם חטיבת החרמון צפוי לקחת זמן.
  • אפשר להמשיך לשניר או לשאר יישוב דרך הבניאס (שביל שחור מס' 1165), הכניסה לאתר הבניאס בתשלום. (מי שנכנס למצודת נמרוד הכרטיס טוב גם לשמורת הבניאס) השמורה נסגרת בשעה 17:00 בקיץ וב 16:00 בחורף.
  1. יש לתכנן את הטיול לפי מזג האוויר, במקרה שיש שכבת שלג צריך ציוד להליכה על שלג.

קישורים חיצוניים[]


תמונות[]

Advertisement