ויקישביל
Advertisement

האם חייבים אוהל בשביל ישראל?[]

בגלל האקלים המשתנה והחורפים השחונים נחיצותו של האוהל הולכת ויורדת. למעט ימים לא רבים בחורף ותחילת האביב - למעשה אין צורך באוהל. אוהל לא משמש לחימום נטו - לכך יש שק שינה: אפקט שבירת הרוח שבו, וכליאת האוויר, הוא החשוב לחימום. אוהל בקיץ הנו מגן מהיר, קל ונוח מחרקים, שמש ולחות, ומספק פרטיות. בנוסף הנו מסתור בעל ערך פסיכולוגי, בעונות המעבר גם שובר רוח. בתנאי מזג האוויר של ישראל - מבחינת מחסה, אזי רק בחורף, כשיורד גשם וישנה רוח חזקה ובטמפרטורות נמוכות, יש הצדקה ממשית לאוהל.

ישנם מחסות רבים אחרים - כילה, סינגלפול, יריעה, סדין (נגד לחות ולשבירת רוח ישירה), וכו' - שיענו על הצרכים הללו ואינם אוהל: אם כי האוהל קל הרבה יותר להקמה, ואינו דורש רמת מחנאות אישית גבוהה. הזוגי הזול, הנפוץ ברשתות אייס וכו', יעיל מאוד וקל מאוד.

איזה מחסה לקחת לשביל?[]

תלוי בעונה, במיומנות וברמת השדאות שלכם, בתקציב, לבד או בזוג, וברמת חוסר הנוחיות אותה אתם מוכנים לסבול.

בכל מקרה, לא משנה איזה מחסה תקחו - התאמנו בהקמתו בבית טרם היציאה, אחרת - ברגע האמת עלול להיות מאוד לא נעים!!!

בקייץ, עד אמצע הסתיו ומאמצע האביב, תנאי הארץ מוגדרים לאוהל "עונה אחת" - חם יחסית, ללא גשם.

בעונות אלה, הפתרון האידיאלי בעיני הוא כילה אישית או זוגית, מוחזקת בתרמיל ובמוטות ההליכה. קשה להאמין כמה יתושים עטים עליך בליילה, ואיך משפיעה שינה איכותית על ההליכה ומצב הגוף והנפש. הכילה קלה מאוד לנשיאה, בעלת נפח זעיר, לאחר אימון קל - קלה להקמה, ומספקת מחסה צל נוח והגנה מזבובים במנוחת השעות החמות.

אם אינם רוצים כילה, או שאין הפרוטה מצויה בכיסכם, אוהל קל, שרובו רשת, יהיה נוח. אוהל זול מהרשתות קל יחסית במשקלו. שימרו על המוטת והרוכסנים ונהגו בו בזהירות, והוא יעשה עבודה לא רעה. למטיילים בזוג, גם אלתור אוהל משני סדינים ומוטות ההליכה ייתן פתרון חביב.

אם אתם שדאים מיומנים מאוד, אוהבים לטייל במשקל קל, והעונה מתאימה - הסתפקו בפונצ'ו ואלתרו ממנו מחסה בעת הצורך: קשה להשיג פונצ'ו מקצועי בארץ, ולרוב זה ייגמר ברטיבות ואומללות מסויימת. גם אלתור מחסה משמיכת מילוט נחמד בתיאוריה, אך בשטח - אינו ממש אידיאלי.

למקוריים, למקצוענים ואוהבי המשקל הקל, הזמינו טארפנט מחו"ל. למעוניינים, או למטיילי החורף, ניתן לעלות לאוהלים מקצועיים 3 עונות, סינגלפול, או שפנייה.

אוהלים: חמרים, מבנה ועקרונות[]

האוהל עשוי חופה, ריצפה, רשת יתושים - לרוב כיחידה אחת: וכיסוי חיצוני נגד גשם - לרוב בנפרד.את הכיסוי החיצוני ניקח רק במקרה טיול בחורף או גשם וודאי, אם לא נוותר עליו ונחסוך משקלו.

בד האוהל הוא לרוב ניילון דק. הריצ'רצים הם נקודות תורפה, יש להתייחס אליהם בעדינות למען יאריכו ימים.

באוהל גרוע, ישנה סכנה של הצטברות לחות בין החופה לגוף האוהל בתנאי רטיבות, או לחות שמתעבה בתוך האוהל. זה משמעותי רק בחורף, בשהיית ימים רצופים באוהל בתנאי שלג וגשם. באוהל עדין, יש סכנה של קריעת בד הריצפה.

מוטות : כללית, ככל שיש פחות מוטות המשקל קל יותר, לכן, למטיילי תרמיל או אופניים, הומצאו אהלי ה"סינגלפול" - מוט יחיד. מוטות פוליאסטר הם הכבדים, השבירים והזולים ביותר. מוטות קרבון יקרים יותר אך קלים יותר. מוטות אלומיניום כבדים יחסית אך מאוד יעילים, מוטות אלומיניום תעופתי הם היקרים, הקלים והטובים ביותר. ישנן רמות שונות של הרכב הסגסוגת, ובהתאם משקלה, גמישותה וחזקה. לא כל מה שמוגדר כ "אלומיניום תעופתי" הוא באמת כזה.

באוהל היעיל שלנו, נחפש כיסי רשת פנימיים בצדדים - נוח מאוד. נוודא שיטה נוחה ויעילה להרמת וקשירת החלונות, ומקום נוח לקשור מקור תאורה מלמעלה. הבד אמור להיות עמיד לקרינת UV בשמש ישירה. בתנאי רטיבות, נעדיף "מרפסת" - סגירה קדמית מחופה מרוחקת מעט - לנעליים, בישול ושטח יבש לפני האוהל. למוטות, עדיפות קרסים על חוט גמיש מהשחלה בשרוול. התפרים צריכים להיות סבירים והרצפה אטומה מספיק למיים.

משקל האוהל - לאדם אחד, 1- 2 קילו. לשניים, עד 2400 גרם ועם חופת הגשם - יותר. בהליכה בזוג, מתחלקים - אחד לוקח המוטות והיתדות, והשני החופה.

ניתן לקחת אוהל במידה אחת יותר ממספר המטיילים (אדם אחד יקח אוהל אישי או לשניים, שניים יקחו אוהל לשלושה, וכו').

אוהל A פריים[]

האוהל הישן והטוב, בעל צורת "בית" קלאסית \^/ - כעין האות A, חוטי חיזוק ליתדות לפנים ולאחור, ושני מוטות קשיחים עשויים קטעי אלומיניום. מסורבל, אבל ניתן לביצוע. האהלים המהירים כיום מביסים אותו, ואם עומדת הברירה רצוי לקחת אותם ולא אוהל כזה. עם זה, במידה והוקם כיאות יעמוד בתנאים קשים להפתיע.

אוהל כיפה - שני מוטות[]

dome tent, הנפוץ ביותר. שני מוטות מפרקיים המצטלבים בכיפה, עומד בעצמו ללא צורך ביתדות, הקמה מהירה ע"י קרסים או השחלתם בשרוול. לרוב אין צורך בחוטי קשירה או ביותר משתי יתדות לאוורור בחורף או עיגון מרוח, ברגע שיש משקל בפנים (תרמיל) מעוגן במקומו. התמקמתם במקום לא טוב? קל להזזה והעברה כיחידה אחת גם לאחר שהוקם. קל יחסית. מומלץ לארץ ולמחנאות כללית בחו"ל. עם כיסוי חיצוני מקורי או מאולתר, יהיה טוב גם לחורף.

אוהל מצולע[]

אוהל בעל 3 או 4 מוטות, היוצר מבנה נמוך ומארך יותר - כיפה שבחלקה האחורי חיזוק רחבי נוסף, או כיפה גיאודטית מתומנת. בעל 3 מוטות מיועד גם למזג אוויר קשה, רוחות עזות ושלגים, ומתאים לחורף בארץ או לחו"ל. לדגמים אלה יש לרוב גם מרפסת. אוהל מתומן - פותח למטפסים אלפיניים, לא לתנאי הארץ.בישראל - פחות מתאים, יקר, כבד והרבה מעל מה שצריך.

רצפה לאוהל[]

יש הלוקחים יריעה נפרדת כרצפה לאוהל. רוב האהלים כיום מגיעים עם מוטות להקמה עצמית ועם ריצפה כיחידה אחת, לרוב אין סכנה של קריעת הרצפה.

מחסות שטח למתקדמים (shelter trap):[]

מי שיודע יותר, סוחב פחות

כילה[]

בעיני - המחסה האולטימטיבי לשביל ישראל בחודשים אמצע מרץ עד תחילת נובמבר. הגנה כמעט מוחלטת מיתושים (לפעמים אחד מסתנן פנימה בהקמה) ומחרקים הולכי רצפה, הציוד קרוב אלינו למניעת גניבה, חיות הבר מתרחקות מהריח. מספקת פרטיות מוגבלת. לחוסכי המשקל כילה אישית, לאוהבי הנוחיות כילה זוגית לכל אחד. מוחזקת בתרמיל ובמקלות מהשטח (לא מומלץ), או בעזרת מוטות ההליכה (מאוד מומלץ), נעוצים באדמה ליצירת גובה. ניתן להשתמש בנעליים כמשקולות בשוליים. קלה לנשיאה, בעלת נפח זעיר, לאחר אימון קל - קלה להקמה, ומספקת מחסה צל נוח והגנה מזבובים במנוחת השעות החמות. הרבה מקום בפנים. לרוב אינה מצריכה קשירה, אם כי ניתן להשתמש בחוט מערכת החירום וב - 2-4 יתדות, לקשירות אלה.

יתרונות: קלת משקל במיוחד, נפח ארוז- זעיר, הגנה מעולה מיתושים וחרקים אחרים, הגנה בינונית מטל, מספקת פרטיות מסויימת, צל, גם נגד זבובים בצהריים. בקייץ: מאווררת מאוד, יחסית לאוהל.

חסרונות: דורשת 2-4 לילות למיומנות הקמה, חדירה לרוח ובעונות המעבר מצריכה שק שינה איכותי.

סדין[]

אחד המחסות הטובים שיש. יכול להיות סתם מוטל עליכם ועל הציוד, לספיגת טל ונגד יתושים, או לשבירת רוח: להפוך, בעזרת שני מוטות הליכה מקוצרים, קצת חוט, כמה אבנים ו- 3 יתדות, למיני - A פריים אישי: לחבר שניים כפלגי אוהל, בעזרת קשר על אבנים קטנות המוקפות חוט, ובסיוע מקלות ההליכה להקים אוהל A פריים מלא עם השותף לטיול.

  • יתרונות: זול, קל, נפח קטן, ומצוי בכל בית. מגן מרוח, טל, ובצורה מוגבלת מגשם. יעיל במיוחד נגד טל, ואם הוקם טוב - גם נגד רוח עזה במדבר.

חסרונות: דורש מיומנות, רצוי מקלות הליכה, הרבה זמן יחסית להקמה. לא מגן מחרקים. לרוב מעט מקום, אך סדין גדול גם יעטוף את התרמיל.

יריעה (tarp)[]

כמו סדין, רק ייעודית. לרוב נעדיף אטומה למיים. ניתן יריעת ניילון גדולה מחנות חמרי בניין, יריעה קלה שעשיתם לבד מחיבור חיפויי מטריות ישנים (פטנט של זמי), רק הכיסוי החיצוני, דוחה המיים, של אוהל, או כל סוג יריעה קלה אחרת. למתוח אותה, לאלתר עליה עם התרמיל ומוטות ההליכה, להפוך אותה ל- A פריים וכו'. מומלץ ליצור טבעות עיגון בפינות, במרכז השוליים על ציר האורך, ועוד 2 מכל צד.

במקרה חירום, אם לקחנו שקית אשפה גדולה ניתן להפריד אותה לרוחב ולהשתמש בה כיריעה קטנה: גם שמיכת מילוט יכולה לשמש לצורך זה. בתנאי קור או רטיבות - לשמירת חום הגוף, חשוב לשבור את הרוח, במחסום או ע"י התעטפות.

יתרונות: מגינה מגשם, חסימת רוח מוחלטת, שימושי הישרדות ומיצוי מיים, פונצ'ו מאולתר, וכל יתרונות הסדין.

חסרונות: כבדה, דליקה יחסית, יריעות ניילון פשוטות נוטות להקרע מהר.

TARPNET - יריעה כוללת רשת הגנת חרקים[]

פטנט חביב, שהומצא בידי מטיילי אולטראלייט אמריקאים, ובשנתיים האחרונות החל להיות מאומץ בידי החברות הגדולות כגון , the northface, MSR וכו'. משלב יריעה, ריצפה ואלמנט רשת צדדי עם מוטות ההליכה להקמה.

הטארפנט אינו מיובא מסחרית לארץ, בשוק האינטרנט בארה"ב כמה דגמים, חלקם מקצועיים וחלקם חצי - מקצועיים. ניתן (ואפילו מומלץ) להכין אחת לבד. אם תשיגו מפרש ימי קל ישן, או כל יריעת ניילון דק ועמיד גדולה - קיבלתם חומר גלם אידיאלי.

על מנת לחסוך במשקל, לרוב מוותרים על חלונות ורוכסנים, או שהם מינימליסטיים.

יתרונות: קלה מאוד, נוחה למדי, יש מקום, מספקת מסתור, פרטיות ומחסה מאיתני הטבע. בחלק מהדגמים יש מרפסת, או רצפה...ואפילו אטומה למיים! (למרות שברובן מצפים שתשים יריעה למטה אם האדמה רטובה, לגמישות הלקיחה, ולחסכון במשקל). הגנה טובה מחרקים, הגנה מעולה ממזג האוויר. מתאימה לכל התנאים, לפעמים גם לחורף.

חסרונות: יקרה מאוד לקנייה, דורשת לימוד ומומחיות בהקמה, במיוחד בתנאים קשים. מצריכה לפחות שתי יתדות.

אוהל מוט יחיד (סינגל פול- single pole)[]

קל משקל מאוד, מוט רחבי יחיד ומעליו יריעה. מצריך חוטים ואינו עומד בפני עצמו. קל משקל, מתאים מאוד לתנאי הארץ, נחשב פחות יציב ברוחות גשמים ושלגים. פתרון בהחלט אפשרי לשביל ישראל, החוטים הם ניג'וס.

שפנייה (Bivvy Sack):[]

סוג אוהל אישי נמוך, מיועד לאדם אחד בלבד, מארך וקל משקל מאוד, היוצר כעין "מנהרה". שלושה מוטות גמישים, קצרים מאוד, רצפה וכו'. 2-4 יתדות וחוטי קשירה. חסרונות: מיועד לשכיבה - אין איפה לעמוד, ואין הרבה מקום באופן כללי- לרוב גם לא לתרמיל בפנים. קל אבל קטן.

מחסה על בסיס פונצ'ו[]

לוקחים פונצ'ו ומשתמשים בו כיריעה. רוב הפונצ'ו הזולים ייקרעו אחרי זמן קצר מאוד. לא מומלץ כפתרון קבע, אלא במקרה חירום בלבד - נניח, אם טיילתם במרץ - אפריל או אוקטובר -נובמבר, ותפס אתכם מבול בלילה.

עוד אופציה לא רעה - מפת שולחן חד פעמית מניילון עם חוטים שקשורים בקצוות תשקול בערך 100 גרם כולל השקית ותגן מגשם בצורה סבירה כל עוד לא תיקרע.

ערסל[]

רלוונטי למטיילים באזורים מיוערים.

הערסל נמתח בין 2 עצים יציבים, מעל הערסל מותחים מיתר דק שעליו מניחים יריעה. הערסל מרחיק מהאדמה הרטובה והקרה והיריעה מונעת מגשם או טל להרטיב.


Advertisement