ויקישביל
Advertisement
שביל עמק המעיינות
מעיינות.PNG
סימון שביל המעיינות
אורך: 145 ק"מ
עונה: חורף ואביב
רמת קושי: בינוני עד קשה על ההר, קל בעמק.


רקע[]

מיזם שביל עמק המעיינות נולד כפרוייקט חינוכי ששם למטרה לקרב מתנדבים בשביל לערכי טבע היסטוריה ומורשת באזור הפריפריה. במהלך השנים 2009-2010 עמלו על פריצת השביל קבוצות של נוער מעמק המעיינות ובית שאן, בני נוער מבתי ספר ופנימיות ברחבי הארץ, וכן חיילים בשירות סדיר. המתנדבים פרצו את נתיב השביל סיימו את עבודתם בסיור בשביל ובדיון לימודי - ערכי בנושאים חברתיים והיסטוריים. הגעת מתנדבים לתחזוקת השביל תימשך גם בשנים הבאות מקרב נוער העמק וקבוצות אחרות.

חיבור אדם וטבע בשביל עמק המעיינות[]

עמק המעיינות נמצא בלב השבר הסורי-אפריקאי בנקודת הגשר בין המדבר לאזורי אקלים לחים וגשומים, בין תרבויות של נוודים לתרבויות של ישובי קבע, ושימש משחר ההיסטוריה כגשר יבשתי נוח לתנועת בני אדם במרחבי המזרח התיכון. ריבוי נקודות ההתישבות העתיקות וריבוי הדרכים מעידים על השפע של התקופות הקדומות, ועושרה הארכאולוגי של בית שאן העתיקה משמש כעדות לתקופות של פאר בהתיישבות בעמק.

הטיול בשביל מזמן היכרות עם נופי העמק היחודיים, חלוצי העמק ואירועים היסטוריים רבים שהתרחשו במקום. הטיול מאפשר מגע עם צמחיה מגוונת שמקורותיה מגוונים: צומח גלילי, צומח ערבתי וצומח מדבר, ועימם גם מגוון בעלי חיים נדירים אשר עדיין ניתן לפגוש באופן חופשי בטבע: צבי ארץ ישראלי, דורבנים, מגוון גדול של מכרסמים, זוחלים וחרקים אחרים.

בעונת הנדידה חולפים בשמי העמק עופות נודדים רבים, אשר לעת ערב עוצרים בשדות העמק ובבריכות הדגים. המטיילים בעונת הנדידה צפויים למפגש מקרוב עם מגוון עופות ממרחק נגיעה.

חלקים נרחבים של השביל חוצים מטעים, בוסתנים, כרמים, שדות ושטחי מרעה בלתי מעובדים. בעשור האחרון התרחב ענף החקלאות האורגנית בעמק, והשתכללו שיטות ההדברה הביולוגית בשדות. בעמק פזורות מאות תיבות קינון של תנשמות, ומטיילים צפויים למפגש גם עם עופות דורסי לילה נוספים.


מסלול השביל[]

 • תחילת השביל בפסגת הגלבוע קישור לויקיפדיה במצפור הר אבינדב (הנקודה הגבוהה בשביל - 425 מ')
 • ירידה מהגלבוע צפונה במתלול אבינדב, דרך נחל צביה.
 • טיפוס לפסגות הצופות על העמק ממערב והנחלים החותרים ביניהן: רמת צבאים, נחל יששכר, רמת כוכב, מבצר כוכב הירדן קישור לויקיפדיה , נחל תבור קישור לויקיפדיה , רמת סירין, חרבת סירין, עין אולם, מצפה אלות (הנקודה הצפונית בשביל), יער מנחמיה.


כיוון ההליכה[]

בגלל המבנה הטופוגרפי של השביל מומלץ להתחיל בגלבוע וללכת למנחמיה. משם להדרים לטירת צבי ותל שלם, ולחזור צפונה לבית שאן.

עונות מתאימות[]

עונת החורף והאביב הן המתאימות ביותר מבחינת מזג האויר והנוף. הראות טובה במיוחד, והעמק מכוסה ירוק. הטיול אפשרי גם בסוף הסתיו כאשר הטמפרטורות יורדות מעט. מסוף האביב ובקיץ הטמפרטורות הן מהגבוהות בארץ והטיול מתאפשר רק בשעות הבוקר המוקדמות מאוד או בשעות אחרי הצהרים המאוחרות.

אופי הטיול[]

הטיול בשביל עמק המעיינות אפשרי ברגל ובאופניים. המקומות הבאים אינם עבירים לאופנים (מעקפים סמוכים): מתלול אבינדב (מתחילים מרשפים ועין מודע), בירידה לנחל תבור (מעקף על דרך עפר סמוכה), העליה מנחל יששכר ברגל, הירידה למנחמיה (מעקף בדרך נוף בין יבנאל למנחמיה) קטע קצר בין מנחמיה לגשר הישנה. בכל המקומות יש מעקפים נוחים לרוכבים. בקטעים ההרריים דרגת הקושי משתנה בין קלה לקשה. ובקטעים המישוריים דרגת הקושי קלה. מסיבות אלה מתאפשר בשביל טיול משפחות נוח.

ניתן לטייל את השביל ברצף או במקטעים.

חניוני לילה[]

חניוני לילה בהקמה:

 • חניון לילה כוכב הירדן.
 • חוות עז-עיז הסמוכה למנחמיה.
 • כפר רופין. ליאורה גלבוע. 050-7568440.
 • תל תאומים.
 • פארק המעיינות.

מים בשביל[]

לאורך כל הימים עובר השביל בסמוך לישובים או מקורות מי שתיה זמינים וניתן להסתפק ב- 4 או 5 ליטר לאדם ליום.

בעלייה מנחל חרוד מגיעים לצים סנטר בית שאן ניתן למלא בברזים של השירותים.

בגן לאומי כוכב הירדן יש נקודת מילוי מי שתיה גם כשהאתר סגור .הנקודה בצמוד לשער הכניסה בצד דרום.

בקטע ההליכה מכוכב הירדן ועד למנחמיה  אין ברזי מים. ארכו כ-25 ק"מ יש להצטייד בכמות מים מוגדלת.

במנחמיה ניתן למצוא מים בברז מאחורי המקווה, או לקנות במכולת.

ציוד[]

ניתן להיעזר ברשימת ציוד המפורטת בקישור זה.

שביל עמק המעיינות איננו שביל אתגרי או קשה והטיול בו אפשרי גם עם ציוד טיולים בסיסי ופשוט בתנאי שמטילים בקטעים יומיים קצרים. למטיילים ברצף הציוד הוא ציוד הליכה טוב כמו על כל שביל ארוך.

ניווט[]

מפת סימון שבילים מספר 3: הגליל התחתון העמקים והגלבוע. קנה מידה- 1:50,000. סימון השביל מופיע בכתום במפות אשר יצאו לאור בשנת 2010.

מדריך השביל[]

המדריך האדום לשביל עמק המעיינות יעקב סער ויגיל הנקין, אשכול הוצאה לאור 2017. במדריך מפות טופוגרפיות 1:50,000 עם סימון שבילים, תאור דרך מפורט, פרופיל גובה ומרחק, מידע על אתרים על השביל ומידע לוגיסטי למטייל. במדריך יש חלוקה למשפחות ותאור מעקפים לרוכבי אופנים. המעקפים מסומנים על המפות.  רכישה בהנחה של 25% לגולשי ויקישביל.

תחבורה[]

מעפולה לבית שאן: קו 411, 412 של חברת קווים. מטבריה לבית שאן: קו 28 של חברת קונקס. מירושלים לבית שאן: קו 961.

להגעה לנקודת ההתחלה בגלבוע ישנן שתי אפשרויות: 1. לעלות על קו 53 מתחנה מרכזית עפולה. 2. לתפוס טרמפים מ"צומת העץ"(קו 412 מעפולה) הסמוכה לבית אלפא או מצומת פונדק המעיין על כביש 90 (קו 961 מטבריה/בית שאן וירושלים) מדרום לשדה תרומות. ניתן גם להיעזר במוניות בית שאן לעניין זה.

מלאכי שביל עמק המעיינות[]

בבקשה לא לרשום מקומות בתשלום

 • כפר קיש סטייה מהשביל (כ 5 ק"מ) - הסככה של קיקל'ה - מים, שירותים ומקלחת מאולתרים, מקרר, מזרונים, כיריים, מכולת ונוף על התבור. 0523986703 - קיקל'ה.
 • אשדות יעקב איחוד- "שטח אישי" - ישי יחיאלי. 050-8651977, מקלחת, כביסה, הקפצות. ללא לינה.
 • קיבוץ אפיקים (ליד ירדנית) אירוח של עד 2 מטיילים, לינה על הספה\שק"ש, מקלחת, אוכל מקרר בישול. לתאם מראש. עוז - 0547988027.
 • כפר הסטודנטים 'איילים' במנחמיה - חאן מטיילים הכולל מטבחון, מים, מקרר, פינת קפה אזור הדלקת אש ויש מכולת במושבה. לתאום: תהילה (לא בשבת) - 052-8812828, רגב- 050-7436670
 • נווה אור - לינת שטח. נא לתאם יומיים מראש עם מוטי: 0525977006.
 • טירת צבי - קיבוץ דתי. לוי גבעון 0505700380 יעזור בלינה בקיבוץ.
 • מושב תל תאומים - המכינה הקדם צבאית "העמק" - מטיילים יחידים יכולים להתארח במכינה ולהיעזר בשירותיה. טלפון: 04-6060704

לינה ושרותים בתשלום זול[]

בבקשה לא לרשום מקומות לינה בהם התשלום הוא מעל 100 ש"ח לאדם ללילה.

 • שלוחות ארוחות כשרות במחיר עממי, בכייף חיים 0546746036
 • כפר קיש סטיה מהשביל (כ 5 ק"מ)
  • קמפינג 25 ש"ח לינה, ומקלחת. 050-6589523; 050-2225135 (משפחת שמש)
  • בית בקיש. 70 ש"ח על בסיס מקום פנוי בלבד. לינה, מקלחת, אינטרנט, שימוש במטבח. שרה 050-5441972.
 • יבנאל סטיה מהשביל (כ 4 ק"מ)
  • אורחן בצל התל. לינה ומקלחת חמה בעלות של 35 ש"ח לאדם. נמצא ביציאה המזרחית של יבנאל מול העליה מנחל יבנאל. 050-5277345 (נרי).
  • "חוות מצפה איילים". ליד עין חרצית כשלושה ק"מ מצפון מערב למצפה אילות. חווה אקולוגית עם מגוון בע"ח. לינה ומקלחת בתשלום סמלי. אפשרות הקפצה לשביל. עוזי 0548108469.
 • גני חוגה - כ 2.5 ק"מ מזרחית לחמדיה ממש על השביל. פארק מים שניתן ללון בו באוהל. שרותים, מקלחות, מזנון וכו'. כ 40 ש"ח לאדם לילה. בתקופות חגים וסופ"שים יש עומס גדול ומחייבים בשני לילות 68 ש"ח, וזה כולל גם דמי כניסה לאתר. מנובמבר ועד אפריל פתוחים רק בסופי שבוע. 04-6581111

פורום השביל[]

קישורים חיצוניים[]

Advertisement