רשימה ב- Google Spreadsheet[עריכת קוד מקור]

(הועבר מהתכתבות באימייל. --Wshvil 16:43, בינואר 13, 2011 (UTC))


התחלנו לעבוד על מיפוי נקודות ההטמנה המומלצות לאורך שביל ישראל. הפיתרון הכי פשוט שמצאנו כרגע משתמש ב Google Spreadsheet/Form בשביל להזין נקודות הטמנה נוספות (הטבלה עצמה נמצאת ב [1] והטופס שמזין אותה נמצא ב [2]) ובעוד Spreadsheet שמייבא את הנתונים מהטבלה הראשונה, ומייצר קובץ kml לתצוגה על Google Maps. את המפה אפשר לראות ב [3] המפה לא תתעדכן כנראה מיד אחרי שינוי טבלת הנקודות, אבל זה אמור לקרות תוך כמה דקות, אני מאמין.

הנקודות בטבלה רשומות בפורמט של קווי אורך ורוחב (ולא רשת ישראל הישנה, כמו שכרגע כתוב בויקי). ישנו עוד Spreadsheet ב [4] שמאפשר להמיר מרשת ישראל הישנה או החדשה, למעלות עשרוניות. את זה עדיין לא הצלחנו לשלב בטופס באופן ישיר, אבל זה מאפשר להזין את המספרים בצורה ידנית באופן חד פעמי.

ההצעה שלנו היא להחליף את הנתונים שכרגע נמצאים בויקי בנתונים הישר מהטבלה, ובלינק שמאפשר לעדכן אותה בצורה נוחה. ובנוסף להוסיף לינק בסוף למפה. כרגע המפה לא מציגה את תוואי השביל, אבל גם זה בתכנון.

לאחר מכן אפשר לשלב פתרונות דומים גם למקורות המים על השביל (ברזים ונביעות), מלאכי שביל, ועוד כל מיני רשימות וטבלאות בעלות מידע גיאוגרפי. Amtrak - שיחה

הרעיון נשמע מעולה. הבעייה שאין כמעט עורכים בויקישביל כיום והרשימה (כמעט) היחידה שמתעדכנת היא של מלאכי השביל.
אתם יכולים להוסיף את הלינקים הנ"ל לויקישביל בדפים הרלוונטיים (תחת קישורים חיצוניים). את המפות ניתן להטמיע בתוך הדף.
אפשר גם להעלות את הקובץ לשרת אבל כשהוא לא ניתן לעריכה (פורמט pdf ואולי עוד כמה) --Wshvil
ראיתי שהוספת בחזרה את רשימת מקומות ההטמנה המקורית, מתחת ללינקים שאני הכנסתי.
ברור לי שהלינקים הם מאוד לא אידיאלים, בעיקר מכיוון שהם מפנים לאתר חיצוני. יש אפשרות די קלה להציג את ה Spreadsheet בתוך iframe בדף, אבל הויקיה כרגע לא תומך בזה. מצאתי הסברים בגוגל איך אפשר לתמוך בזה בכל זאת, אם יש לך גישה לקוד שם ואתה תרצה לנסות. אפשר גם בתכלס להציג את טופס הוספת מקום הטמנה חדש בתוך iframe, אם רוצים, באותה דרך.
את המפה עצמה ניסיתי להטמיע בדף בעזרת אופצית המפה שם, אבל למרות שזה כן הציג את מיקומי ההטמנות בשלב הכנסת המפה, זה לא הראה אותם בשלב ה preview עצמו אחר כך. אם יש לך רעיון איך אפשר בכל זאת להציג את זה ישר בדף, זה יהיה מצויין.
בכל מקרה, יש עוד הרבה שיפורים ושינויים שאפשר וצריך לעשות ב Spreadsheet, פשוט רציתי להציג כבר משהו שעובד, במקום לשפר ולשפץ את זה עד אין סוף בלי שאנשים רואים את זה. נראה לי שמאוד מומלץ להוסיף לטבלה קואורדינטות ברשת ישראל הישנה והחדשה, רק שאני לא יודע עדיין איך לחשב את כל זה באופן דינאמי ובקלות. אפשר גם להוסיף תמונות למקומות, ועוד מידע.
לסיכומו של דבר, נראה לי בעיקר חבל להשאיר במקביל את הרשימה הישנה, כי עכשיו יש כפל של מידע בדף. אנשים יסתכלו ויעדכנו את המידע, ולא יטרחו לעדכן את הטבלה (אולי גם להפך, אבל האמת שאני בספק). אם רק נצליח להציג את הטבלה מה Spreadsheet ישר בדף, נחסוך את כל הבלאגן הזה. -- Amtrak - שיחה
יש בעיה להכניס תוכן מאתר חיצוני לויקי שבהגדרתו אמור להיות ניתן לעריכה לכולם. אז נכון שאנחנו מצרפים טופס לעריכה אבל גישה לעימוד / נוסחאות / וכו' לא מאופשרת לעורכי הויקי. לכן בינתיים אני מעדיף שהרשימה תשאר בנוסף לטופס, גם בגלל שהתוכן לא נראה בדף . בסה"כ השינויים ברשימה הזו הם לא משמעותיים כמו ברשימת מלאכי השביל.
לגבי הכנסת פריימים - שלח לי קישור. נראה לי שיש לי גישה לעריכה של הקוד. זה יכול להועיל בעוד כמה דברים.
לגבי הטמעת מפה - אין שום בעיה, כתבתי תבנית בשביל זה וגם תרגמתי את ההרחבה המתאימה. אתה יכול לראות בדפי שבילים מפות-לויין של גוגל עם קובץ חיצוני. ניתן גם להכניס את הנקודות למפה ידנית אבל פחות רצוי.--Wshvil
בקשר להכנסת התוכן שלא ניתן לעריכה, חשבתי שכמו שזה זה יהיה בסדר, אבל אין לי שום בעיה לשנות את הטבלה עצמה ב Spreadsheet כך שתהיה פתוחה לעריכה לכולם. אין סיבה מיוחדת למה כרגע היא לא בהרשאה כזאת. אם זה, בנוסף להטמעה שלה ישר בתוך הדף, יספיק בשביל למנוע את הכפילות, אז זה נראה לי רעיון טוב. הקוד להוספת הטבלה בתוך iframe הוא:

<iframe width='500' height='300' frameborder='0' src='https://spreadsheets.google.com/pub?key=0AvDXc1YJDxkHdEJ6T1ZOODR5alA4WjlHZEtaWDRXZmc&hl=en&single=true&gid=0&output=html&widget=true'></iframe>

וכאן יש איזה הסבר איך אפשר להוסיף לויקי אופציה לרנדר iframe.
בקשר למפה - אני ניסיתי להשתמש שם בהטמעה שלה, ולא הצלחתי. עכשיו ניסיתי שוב, וקיבלתי את הקוד הבא:

<googlemap version="0.9" lat="31.428663" lon="35.101318" zoom="7" width="350" height="600"> https://spreadsheets.google.com/pub?key=0AvDXc1YJDxkHdElTTG14alNOLS1hUzZzdm0yck5kSHc&single=true&gid=0&output=txt&output=txt&gid=0&range=kml_output&time1=4055105 </googlemap>

בזמן ההכנה של זה רואים את נקודות ההטמנה על המפה, אחרי שלחצתי על תצוגה מקדימה, ראיתי את המפה ריקה, ובלי נקודות מסומנות עליה. אולי אתה תצליח להבין למה זה קורה.-- Amtrak - שיחה
נראה לי שהבעיה היא שהקישור הוא לא לקובץ kml (ממשי, עם סיומת) ולכן ההרחבה לא קוראת אותו אחרי ההטמעה.
לגבי הפריים - ממה שראיתי צריך לערוך קבצים על השרת. לי יש גישה רק להודעות המערכת. אני אצור קשר עם ויקיה בימים הקרובים כדי שיאפשרו לי להטמיע פריימים. אם נצליח להטמיע פריימים בויקישביל , לא תהיה בעיה להטמיע גם את המפה כמו שהיא. --Wshvil
הרעיון מצוין, אני אישית אוהב אותו. הבעיה המרכזית שאני רואה היא תחזוקה. כפי שאתה כתבת הדף היחידי שמעודכן הוא דף מלאכי השביל בעברית ובאנגלית. הסיבה: אני דוא גשהוא יה מסודר ומעודכן. אל תצפו ממלאכי שביל חדשים וגם לא הישנים שישימו את עצמם במפות של גוגל. הרי זה לא מביא להם פרנסה אלא לא מעט כאב ראש למרות שהם עושים זאת באהבה. כבר אמרתי לאמטרק: היה אתר ilishvil שעשה בדיוק את מה שאתם עושים במפות של גוגל: הוא שם מקורות מים ומלאכים על המפה. האתר החזיק כשנה בלבד כל עוד הבלעים עדכנו אותו. אחרי שנה לבחור נמאס והאתר ירד מהרשת. צריך לא רק משוגעים לטכנולוגיה אלא משוגעים לשביל ישראל שיש להם זמן לתחזק. אז אם אמטרק או אתה מוכנים לתחזק זה נהדר אם לא אני לא רואה מי יעשה את זה.
דבר אחד אסור לעשות: מה שאתם בונים לא יכול להחליף את מה שקיים היום ככל שזה נוגע לרשימות. זה צריך לבוא לצד הרשימות. --Yankale
לדעתי אתה לגמרי לא צודק. גם בקשר למה שכתבת במייל, שרוב הגולשים לוקח איתו רשימות ולא יעזר במפות. ברגע שנצליח להטמיע בדף ישר את הטבלה מה Spreadsheet, וישר את המפה מ Google Maps (חשוב גם לסמן את תוואי השביל על המפה), הערך של המידע הזה יהיה הרבה יותר גדול מרשימה לא ברורה ולא אחידה של נקודות הטמנה. אנשים שאין להם מושג איפה זה כל חניון ונחל בדרום (כמוני), יוכלו פשוט להסתכל על המפה ולהחליט לפיה איפה הם רוצים/צריכים להטמין מים, ולאילו מקומות הם צריכים לשכור את שירותיו של מטמין מקצועי. בעזרת המפה הם גם יוכלו לסמן בקלות ובדיוק את הנקודה על המפה שלהם, אותה הם לוקחים לשביל עצמו.
וכמובן, עדיין תהיה להם הטבלה מול העיניים בשביל לקבל סיכום של המידע בצורה תמציתית (רק חסרות קואורדינטות לפי ישראל החדשה/ישנה, בינתיים).
בקשר לעדכון הרשימה - בעיקר לגבי רשימת הטמנות, העדכונים לא נראה לי רבים כמו רשימת המלאכים. בכל אופן, גם אם וכשנעשה משהו דומה לרשימת המלאכים (ולרשימת מקורות המים), אתה תוכל לעדכן אותה באותו אופן והתמדה (ותודה רבה לך על העבודה הקשה). רק במקום לעדכן את הויקי בעזרת העריכה, העדכון יתבצע ישר על ה Spreadsheet, או באמצעות Form. אני לא רואה הבדל גדול בעבודת העדכון, וכן רואה הרבה ערך בתוצאה, שתראה באופן כמעט מיידי גם על המפה. הרעיון של Spreadsheet + Map לא נועד לשפר את תחזוקת האתר, אלא את זמינות המידע למטיילים, והקלות שבה הם מפיקים ממנו ערך.
אגב - נקודה טובה, לדאוג שרשימת ההטמנות תהיה גם באנגלית. נראה לי שהכי מומלץ להוסיף לטבלה הנוכחית שם ותיאור גם באנגלית, ולדאוג ללינק למפה נוספת שתציג אותם. אני אשתדל לסדר את זה בסוף השבוע.
כאן אני מגיע רק לנקודה הבעייתית מבחינתי, וזה אולי יודגש במיוחד בתרגום לאנגלית - אני לא מכיר את המקומות האלה בכלל, ובטח אטעה בחלק מהשמות באנגלית תוך כדי התרגום. אני גם לא אתפלא אם יש לי עוד כמה טעויות במקומות בעברית, אם זה בתיאור המקום, או במיקום שלו על המפה. בבקשה תעדכנו באופן חופשי את ה Spreadsheet עם המידע הנכון שיש בידכם, תוסיפו עוד נקודות, ותמחקו נקודות לא רלוונטיות, לפחות בשלב ההתחלתי הזה, כשהרשימה עדיין לא מיוצבת ולא שלמה. אחרי שהיא תגיע למצב יציב, אני חושב שיהיה לי הרבה יותר פשוט לעדכן אותה באופן קבוע כשמידע נוסף יצוץ בפורומים השונים בקשר לנושא. --Amtrak 17:34, בינואר 13, 2011 (UTC)
אני בוודאי לא אוכל לתחזק את מה שאתם עושים בגוגל. אני בקושי משספיק לדאוג שרשימת המלאכים תהיה מסודרת (בשתי השפות). מטיילים מחו"ל שוכרים סלולרי בשדה בתעופה ב 90% מן המיקרים. והוא משמש אותם בעיקר לתקשורת. מה שאני מבקש זה כך: להשאיר את רשימת המלאכים בשתי השפות ורשימת המים בשתי השפות לצד מה שאתם שמים בגוגל. ומנסיון אישי: אני נחשב בקרב בני גילי לאחד שמתמצא טוב מאוד במחשבים ובתוכנה. אבל הגעתי לרוייה. אני עושה רק מה שאני צריך ברשת לא כל מה שהרשת מאפשרת. אז גם אם אתם לא מסכימים איתי תתחשבו בי בבקשה אם אתם רוצים רשימת מלאכים מסודרת לעוד הרבה זמן.
איך חותמים כאן? --Yankale
4 טילדות כך : ~~~~
--Wshvil 17:57, בינואר 13, 2011 (UTC)
דבר שקיים בויקי (אני לא מכיר מספיק את הגליונות של גוגל) זה יכולת השחזור. אם משתמש ערך את הרשימה, והכניס משהו שגוי מתום לב או ונדליזם, לכל אחד יש אפשרות לשחזר לגרסה הקודמת.
אפשר לרכז נתונים על קובץ kml שקיים כאן; מסלול השביל, מקומות הטמנה ומלאכים (בעתיד). לגבי רשת ישראל החדשה / ישנה - אני מציע לעבור (בצורה גורפת) לקורדינאטות ב - wgs84 בגלל מפות גוגל ו"עמוד ענן". --Wshvil 18:00, בינואר 13, 2011 (UTC)
Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.