בעבודה1.PNG הדף זקוק לעריכה מהסיבות הבאות: הערך לא מלא והמידע בו מתייחס לסוגי מטיילים . אתם מוזמנים לערוך אותו.

לפני שרוכשים או מחליטים על תרמיל, יש להחליט מראש על תפיסת הציוד שלכם:

  • 1. כבד. מטיילים "כבדים" לוקחים ציוד רב, כמעט לכל מצב. ברובו הם לא עושים בו שימוש. בנוסף, ציוד זול מאוד הוא לרוב כבד מאוד. אם התקציב או התפיסה היא כבדה, קחו תרמיל גדול (75 ליטר ומעלה) וצפו לסחוב 16- 22 ק"ג. התענוג הזה מפוקפק מאוד, הרי באנו לטייל, לא לטירונות...וכנראה שתוך זמן קצר על השביל תעברו לשלב הבא, ותקנו מחדש חצי מהציוד שלכם...
  • 2. קל. מטייל קל הגיע למסקנה (או שלמד מהנסיון, בדרך הקשה), שהוא סוחב הרבה יותר משקל ממה שהוא צריך. הדרך הטובה ביותר להקל על הגב (והארנק) היא קודם כל, להחליט שמה שבוודאות לא יהיה לו שימוש - לא נכנס: ואז לקנות משקל אלקטרוני מדוייק - כ- 100 ש"ח ברוב הרשתות, לקחת אותו לחנות המחנאות והתחיל לשקול דברים...לרשום הכל, ולא לקנות כלום. לקחת את רשימת הציוד, ופשוט לנפות פריטים שלא תזדקקו להם, פריטים כפולים, פריטים כבדים להמיר במידת האפםשר בקלים, וכו'.

תגלו שאחד הפריטים הכבדים ביותר שלכם הוא התרמיל. תרמיל סטנדרטי שוקל 3.5 - 2.5 ק"ג: תרמיל קל שוקל 1.8 - 1.2 קילוגרם, ואפילו פחות. לטייל קל זה לטייל בכיף! כך שרצוי שתתחילו מראש על תרמיל קל...החליטו על תרמיל, סגרו רשימת ציוד, ואז חזרו לחנות לקניות. מלבד מספר פריטים, עקרונית, מטייל קל זול יותר ממטייל כבד, מאחר והוא צריך פחות פריטים. ומכאן - תרמיל קטן (וקל, וזול) יותר. לא תמיד תוכלו להשיג תרמיל קל בארץ. חפשו מותגים בארה"ב, כגון go lite ודומיו, שמחירם הגיוני וביצועיהם מוכחים. מטייל קל רגיל בטיול רב יומי ארוך בארץ, לא בחורף, ייקח, לרוב, 9 - 12 ק"ג, (כולל משקל התרמיל) - מהם לפחות 3 קילו מים.


  • 3. אולטראלייט. מטיילי אולטראלייט פנאטים לנושא המשקל. הם מורידים תוויות מהבגדים, מקצרים שרוכים, חותכים את ידית מברשת השיניים (מומלץ) - וקודחים בה חורים...הציוד שהם לוקחים הוא מועט יחסית. להיות מטייל כזה דורש ידע ונסיון, כושר אילתור רב, ויכולת הסתפקות במועט וסיבולת לתנאים קשים. תרמילי אולטראלייט נקנים בחו"ל או נתפרים לבד. לא מומלץ למתחילים.

תרמילי יום[עריכה | עריכת קוד מקור]

תרמיל יום הוא תרמיל הבא לתת מענה למסלול יומי יחיד ללא לינה. תרמיל כזה צריך להכיל את כמות המים/אוכל המתאימים לאותו יום במסלול וכן ציוד נוסף בהתאם למיקום/עונה. ביגוד ארוך מחמם, ולו המינימלי ביותר הוא למשל פריט שלרב כדאי לקחת, גם למסלול שלא אמור להיכנס ללילה.

בהתחשב בהגדרה זו, תרמיל יום יכול לנוע מנפח של 0 ליטר (-: עד 30-40 ליטר. כמו בקנייה של כל פריט ציוד אחר, חשוב להבין טוב מהו הצורך. מדריך טיולים מן הסתם יידרש למעט יותר ציוד מאשר תלמיד בית ספר בטיול מאורגן (כתלות במספר הבמבות שהוא סוחב כמובן)... אך לרב, 30-35 ליטר מספיקים בהחלט לרב טיולי היום.

כיום בחנויות ישנו מגוון תיקים גדול ומבלבל, ופעמים רבות תיק מסוים מוצג כתרמיל יום או תרמיל ל"סוף שבוע" הכולל לינה. תיקים אלו לרב ינועו סביב ה-40-50 ליטר. בהקשר זה, ישנה תפיסה האומרת שהציוד הדרוש ליומיים כולל לינה, זהו אותו ציוד הדרוש לחודש שלם... לכן לא מומלץ להתייחס לתיקים אלו כתיקי יום. מטיילים מינימליסטים/מטיילי אולטרה-לייט רבים עושים ימים רבים בשבילים עם תרמילים בנפח כזה.

לכן, אם עיקר היציאות שלכם לטבע כוללות סיורים של כמה שעות עד יום, תיק של 35 ליטר יוכל בהחלט להספיק.

תרמילים מקצועיים[עריכה | עריכת קוד מקור]

תרמילי אולטרה-לייט[עריכה | עריכת קוד מקור]

תרמיל אולטרה-לייט לרב יחשב כתרמיל שלא עולה על 1 ק"ג (לרב פחות) ומאפשר טיול של מספר ימים רב. עם זאת, מה שעבור אנשים רבים היום נחשב כ-"תרמיל יום" של 40-45 ליטר למשל, יכול לשמש טייל אולטרה-לייט מינימליסטי במקרים רבים.

מבין שלל פרטי הציוד שמטיילים סוחבים עימם כיום, התרמיל הוא אחד מ-"שלושת הגדולים" שהם- תרמיל/מערכת שינה (שק"ש)/מחסה. אלו הם שלושת הפריטים שהפחתה משמעותית במשקלם משפיעה הכי הרבה על המשקל ה"יבש" של הציוד שלנו (ללא מים ואוכל).

תרמילי אולטרה-לייט יעודיים נעים בין תיקים רכים לחלוטין ללא מערכת גב, דרך תיקים עם ריפוד מינימלי המעניק מעט יותר קשיחות למבנה התיק ועד לתיקים המצויידים במערכת גב בסיסית עם מוט אלומיניום/קרבון (סיבי פחמן) אחד או יותר. לעתים משמש מזרון השטח כמה שנותן צורה ויציבות לתרמיל, ובכך מקיים גם את אחד מעקרונות האולטרה-לייט של פריט אחד בעל מספר שימושים. מהיכרותי עד כה, כל תיקי האולטראלייט בנויים לפי מידות ובעלי יכולת כיוון אפסית או מינימלית מאוד, זאת כדי לחסוך משקל ע"י התאמה מדויקת למטייל ספציפי.

סוגי הבד משתנים גם הם לפי שיקולים של משקל מול עמידות. קורדורה למשל הינה חומר חזק מאוד ועמיד אך מוסיף משקל רב. ישנו מגוון רחב של בדים כגון silnylon או סוגים דומים שהינם עמידים יחסית וקלים, גולת הכותרת כיום בכל הנוגע בחומרים קלי משקל הוא סיב ה- cuban-fiber (מלשון-"קוביה") שהנו חזק ביותר וקל משמעותית מכל בד אחר, המחיר בהתאם...

ככלל, לתיקי אולטרה-לייט יש להתייחס בעדינות רבה יותר ובמעט יותר תשומת לב. אופיו של המטייל גם הוא חשוב לבחירת התיק שכן יש מטיילים השומרים יותר על ציוד לאורך שנים וישנם אלו ש"משמידים" ציוד תוך פרק זמן קצר. עם זאת, קיימות אופציות המניחות את הדעת מבחינת עמידות מבלי להוסיף משקל רב מדי.

מאחר ומדובר בחלק ממערך ציוד שלם, חשוב להבין שלא ניתן יהיה (או לפחות לא מומלץ) לטייל עם תרמיל אולטרה-לייט ללא שינוי מהותי בחלק גדול מרשימת הציוד לכיוון היותר מינימליסטי (ובעיקר המחסה ושק השינה). זאת מאחר ולרב נפח התיקים הללו נע בין 40-50 ליטר ומשקל המקסימום לו הם מותאמים מגיע בשיאו ל-15 ק"ג. מטייל שאינו מכוון אולטרה-לייט מגיע ללא כל מאמץ ל-15, 20 קילו ואף יותר ולכן מומלץ להשיג או לפחות להבין עקרונית מהי רשימת הציוד שבכוונתכם לסחוב בטרם תרכשו תרמיל.

מהמידע שברשותי, בארץ לא ניתן להשיג היום תרמילי אולטרה-לייט (או ציוד אולטרה-לייט באופן כללי) פרופר ויש להזמין מחברות שונות בחו"ל, לרב ארה"ב. יש כמה תיקים קלים יחסית לחברות גדולות כמו osprey, אך לא שום דבר שיוכל להיות אולטרה-לייט בהגדרה.

דוגמאות לחברות תיקים וציוד קל באופן כללי-

http://www.ula-equipment.com/category_s/1836.htm

http://www.granitegear.com/outdoor/backpacks/multi-day-backpacks/men-s-backpacks

http://gossamergear.com/packs/backpacks.html

http://www.hyperlitemountaingear.com/ultralight-packs.html

http://www.rayjardine.com/ray-way/Backpack-Kit/index.htm

גם אם אינכם חושבים שרמת מינימליזם כזו מתאימה לכם, טוב תעשו אם תפנימו את היתרונות שיש לתשומת לב רבה יותר למשקל אותו אתם סוחבים. רמת ההנאה, הבטיחות והשמירה על גופכם עולות משמעותית עם ציוד קל יותר.

קישורים חיצוניים[עריכה | עריכת קוד מקור]

אין מעבר-2.JPG
בערך חסר מידע חיוני. אם יש בידכם מידע נוסף, אתם מוזמנים לערוך אותו.
Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.